Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Selský rozum naše vláda nezná

Adéla Borková, http://vlasimoa.cz/

Koronavir, prodloužení nouzového stavu nebo vyšší počet nakažených. Tato slova na nás dennodenně vyskakují na internetu, v novinách, rádiu či televizi. Vesměs je to ale pořád to samé.

Všechna média a naše vláda se nás snaží o něčem přesvědčit. Ale o čem je vlastně tato celosvětová pandemie? Je to uměle vytvořený vir za účelem vyvolat ekonomickou krizi, či vir, který vytvořila Matka příroda, protože je nás na planetě moc? Co se za 50 let budou učit naše vnoučata v dějepise? Jakou verzi? Proč jsou určité informace o Covidu utajovány nebo se o nich prostě “nemluví”? Otázek ohledně této těžké situace je opravdu mnoho.

Každý z nás má ale jiný názor, protože každého z nás tato situace zasáhla jinak. Někdo kvůli pandemii přišel o své blízké, jiný zase kvůli opatřením proti pandemii o svůj podnik, zaměstnání a příjem. Ale pak tu jsou lidé, kteří na pandemii vydělali mnoho peněz.

A jak zní můj názor? Vláda svými opatřeními zruinovala náš podnik a Covid sám o sobě mi sebral v jeden den dva důležité lidi z mé rodiny. Myslím si, že pandemie sama o sobě by se opravdu zvládnout dala, ne nesmyslnými opatřeními, ale opatřeními, která mají hlavu a patu. Naše vláda totiž vždy něco vymyslí, ale nedotáhne to do konce, a hlavně nepoužívá selský rozum. Nehledě na to, že spousta politiků a ministrů ani sama opatření nedodržuje. Ne Covid, ale opatření zničila mnoho malých živnostníků, podniků a firem.

A jak se nám bude žít po této době? Skončí to vůbec někdy? Na to mi asi nikdo neodpoví a ani já sama si nedokážu odpovědět...