Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Každému z nás Covid hodně dal i vzal

Amálie Mikulová, Masarykovo gymnázium Vsetín

Co změní Covid?

Právě jsme všichni součástí něčeho, co nezažili naši rodiče, ani prarodiče a troufám si říci, že každý z nás si nejednou položil otázku, jak to bude dál? Konkrétně, jak to bude vypadat, až světově známá pandemie zmizí. A jestli vůbec! Osobně jsem studentkou třetího ročníku a tohle období považuji za nejlepší léta svého života, bohužel však vidím, že o mnohé přicházím. Ať chceme, nebo ne, ztrácíme čas, který nám již nikdo nenahradí, a proto bychom měli hledět na to, co bude.

Nuže, za první velké mínus beru samozřejmě studium. Co se týče vzdělávání v těchto časech, rozhodně se nedá srovnat s běžnou prezenční výukou a musím uznat, že mám obavy konkrétně z budoucích lékařů. Sama žiji v přesvědčení, že medicínu dělají velmi chytří a šikovní lidé, kteří spoustu času obětovali studiu. Dá se tohle ale považovat za studium? Na druhou stranu věřím, že se díky tomu opět projeví zájem v oblasti řemesel, o které je nouze.

Máme za sebou dvě karantény, v tuto chvíli jsme ve třetí a nikdo nevíme, kolik jich ještě máme před sebou. Za sebe mohu říci, že mnohem větší problém než se zavřenými obchody nebo restauracemi mám se zákazem cestování. Mimo to, že cestování miluji, znám i dost lidí, kteří díky uzavření hranic přišli dočasně o práci. Celková ekonomika je nyní na bodu mrazu, kdo ví, jak rychle se znovu nastartuje a to ještě neopomeňme, kolik zkrachovalých podniků z toho vzejde. Když nad tím přemýšlím, děsí mě představa, že dostuduju a nebudu mít najednou kam nastoupit.

Nicméně, pominu-li předchozí body, můžeme být rádi i za takový nešvar, jako je Covid. V posledních letech jsme totiž zapomněli, co je důležité. Sice nemáme takovou možnost setkávat se s přáteli, ale zato jsme našli cestu zpátky k rodině a dokázali vyřešit problémy, kterým jsme se vyhýbali. Pojem příroda mnozí z nás ani neznali a teď se stala jediným místem, kde můžeme svobodně dýchat. Získali jsme tím pohled na svět z úplně jiné perspektivy.

Na závěr chci jen říci, že každému z nás Covid hodně dal i vzal a vlastně nikdo nevíme, jak to bude vypadat dál. Můžeme jen věřit, že jednou bude zase dobře.