Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Covid jako brána do politiky pro mladé

Antonín Maren, Jazykové Gymnázium Pavla Tigrida

Covid jako brána do politiky pro mladé

Zájem o politiku, hlavně u školáků, výrazně roste. Svou roli v tom samozřejmě hraje pandemie viru Covid-19 a její dopady na školství. Studenti si své názory hojně vyměňují na sociálních sítích, které jsou pro ně hlavním zdrojem informací. Převážně jde tedy o kritiku politiků, kteří nařízení vlády vytvářejí a schvalují. Názory jsou většinou shodné a spíše poukazují na neschopnost koordinovaného jednání ze strany vlády.

Kdybyste se před rokem zeptali průměrného žáka střední školy, nejspíše by vám z paměti nevyjmenoval všechny ministry, natož ohodnotil jejich kompetenci. Dnes se každý snaží vypadat jako ten pravý politolog a své názory šíří nejčastěji pomocí stories na platformě Instagram. Černé trojúhelníky na žlutém pozadí plní účty školáků

Studenti přichází s vlastními nápady jak situaci řešit a snaží se tak pozměnit dosavadní chod politiky.

Velmi často se objevují nejrůznější petice s cílem vyjádřit nesouhlas. Vznikají taktéž projekty vlastních stran, které se snaží prosadit svá, pro ně ta nejlepší řešení. Z tohoto náhlého zájmu potenciálních voličů se samozřejmě strany snaží těžit, jejich kampaně tak cílí převážně na skupinu lidí, která půjde k volbám poprvé, anebo ji teprve čekají.

Osobně doufám, že tento nový zájem u našich studentů vydrží i po konci pandemie a tím se zvedne i volební účast "prvo voličů"