Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Co mění Covid aneb Hrátky nejen s duševním zdravím

Eliška Veselá, http://www.vlasimoa.cz/

Ještě před tím, než nás Covid navštívil, byli jsme všichni zvyklí na určitý komfort. Nic nám nebylo odpíráno, cestovali jsme do těch nejvzdálenějších zemí světa a pořádali bujaré oslavy a večírky. Každý si žil ve své společenské bublině – ráno do fitka, odpolední schůzky v kavárnách a večerní menu v restauraci. Tomuto všemu ale Covid učinil okamžitou přítrž. Fakt, že právě tak malý cizopasník viditelný pouze pod mikroskopem, obrátil celý svět vzhůru nohama, je děsivý.

Byli jsme odkázáni trávit čas sami se sebou, rozvíjet se, zdokonalovat. Dovolím si podotknout, že právě tady nastal ten největší problém. Neustále jsme vyhledávali společnost lidí a nedocházelo nám, jak důležité je „umění“ být sám. Až příliš dlouho jsme trávili čas mezi čtyřmi stěnami s našimi rodinami, a proto se mnoho lidí setkalo s ponorkou ve vztazích či neshodách v domácnosti.

Velký zmatek, nejistota a strach z neznámého uvnitř nás jen přispívá k vyvolávání konfliktů. Jsme naštvaní, cítíme se pod tlakem a nemáme kam utéct. Lidé se bouří. Kam toto povede? Nastanou neshody, války a nepokoje? Obávám se, že stojíme proti velkému problému. Doba podchytit to včas již pominula.