Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Co přinesl covid a co se může změnit?

Jakub Dvořák, https://www.sgopava.cz/

Koronavirus například velice ovlivnil školství. Od března loňského roku tráví spousta studentů svůj čas distanční výukou. Na jaře byla distanční výuka dobrovolná, tudíž bylo znát, že se soustředila pouze na hlavní profilové předměty. Na podzim už byla situace velice rozdílná. Nyní už je distanční výuka povinná, tudíž většina žáků tráví před počítačem dlouhé hodiny, což může mít neblahý vliv na jejich zdravotní a psychický stav.

Také se to projevilo na tom, že spousta žáků ztratila motivaci se cokoliv učit a nebaví je denně vysedávat před počítačem. S tím souvisí návrat do školy. Docela dost žáků se obává návratu do školy z toho důvodu, že učitelé na ně nahrnou obrovské množství testů a budou na ně klást ještě větší požadavky, než by bylo adekvátní. Někteří si tímto již prožili v prosinci, kdy před Vánoci psali jeden test za druhým a psychicky se z toho hroutili a dělalo se jim z toho špatně. Učitelé by se jednou za čas určitě měli ptát na zpětnou vazbu žáků, aby věděli, zda jsou žáci s výukou spokojeni, co by chtěli změnit, co jim chybí apod. Tato pandemie by ve školství určitě měla přinést větší digitalizaci školství a jednotlivé školy by si měly promyslet, co by se mohlo vyškrtat z učiva, protože některé předměty jsou přecpané učivem.

Další oblastí, kterou covid velmi výrazně ovlivnil je zdravotnictví, politika a s tím související celkový přístup lidí k této pandemii. Naši zdravotníci denně vyvíjejí úsilí, aby zachraňovali naše životy, přestože jsou nyní nemocnice přetížené a čelí obrovskému tlaku. Na začátku byli zdravotníci podporováni a bylo vidět, že se celá společnost proti koronaviru semkla a lidé podporovali zdravotníky, byli i solidární mezi sebou navzájem. Nyní je vše naopak. Lidé už mají koronaviru a různých opatření plné zuby a nedodržují je. A to je právě ten začarovaný kruh, dokud lidé nezačnou pořádně nosit roušky a dodržovat základní hygienická opatření, tak se toho koronaviru prostě nezbavíme.

Často je totiž možno vidět lidi, jak se na ulicích shromažďují ve velkých skupinách bez roušek a vůbec jim to nevadí. Nebo je časté, že lidé si po příchodu do obchodu nedají na sebe plastové rukavice nebo si ruce nevydezinfikují a dají si ještě k tomu roušku nebo respirátor pod nos. Toto vše má dopad na zdravotnický systém. Lidé nedodržující opatření se nakazí, přenesou to na někoho, ten se od nich nakazí, může skončit v přetížených nemocnicích na hraně kapacity, kde se o ně velice vyčerpaní zdravotníci musejí starat.

Na to všechno navazuje politika. Chaotická opatření vlády právě mají za příčinu to, že lidé už toho mají plné zuby. Vláda vydává nejednoznačná opatření, kterým se občané vysmívají a vládě už nevěří, a tak vláda si musí opatření vynucovat represemi. Zdá se, že český stát se pod vším tím chaosem rozpadá. Většina lidí tak vzhlíží k říjnovým volbám a doufá v naději na změnu.

Ale do toho všeho se ještě připletlo, že Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Hrozí, že po říjnových volbách, pokud se politici nedohodnou a neschválí nový volební zákon, vznikne chaos a nebude moci vzniknout plnohodnotná vláda nebo vznikne nějaká, která ale nebude mít důvěru absolutně nikoho.

Co by tedy měl koronavirus přinést ve zdravotnictví a politice? Aby se celkově více propagovalo zdravotnictví, a aby se nalákalo větší množství lékařů, kteří dříve odešli za prací do zahraničí. V politice přinesl celkovou změnu její scény. Je tak dost možné, že koronavirus ještě dost podstatně změní politickou situaci v zemi. Důležité je ovšem návrat důvěry občanů ve stát.

Na závěr je nutno dodat, že pokud se lidstvo nepoučí a z koronavirového období si vůbec nic neodnese, tak to bude promarněná příležitost k velkým změnám v mnoha segmentech.