Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Jak běžel čas s Covidem?

Jan Michalík, http://www.gys.cz/

Až do začátku března byl Covid pro většinu lidí hrozbou známou zejména ze zpráv. Čína vykupovala roušky v Evropě a tutlala skutečné informace o nemoci, a tak se málokdo mohl domnívat, že se jednoho dne dostaneme do situace podobné té dnešní.

Bez jakéhokoli času na přípravu přišlo deset dní po potvrzení prvního případu bleskurychlé uzavření nejen základních škol. Nás studenty, kteří u počítače trávíme mnoho času, to ani tolik neovlivnilo, jako například chudáka paní učitelku, jež má pár let před důchodem, a jediná její dosavadní zkušenost s moderními technologiemi byla, když je kupovala vnoučatům na Vánoce pod stromeček.

Díky těmto tvrdým opatřením, která provázela první vlnu, nebyla země zasažena tolik, jako země jiné. Premiér Babiš tehdy využil situace pro lepší PR, a na Twitteru se kasal před tehdy ještě prezidentem spojených států D. Trumpem. Doporučil mu nošení roušek, o jejich distribuci raději pomlčel. Česko, které darovalo Číně zdravotnické pomůcky, následně kvůli jejich nedostatku nakoupilo cca 86 milionů roušek a 14 milionů respirátorů za bezmála deset miliard korun (nutno dodat, že většinu od obdarované ČLR). Bohužel tak vláda učinila, až si většina národa svépomocí - díky vládní neschopnosti – vyrobila vlastní.

Moc rád bych si pohovořil s vládním představitelem, kterému taková spolupráce připadá výhodnější, než například darované výrobní linky na respirátory z Tchaj-wanu. Tomu předcházela řada znepokojivých událostí, počínaje avizovanou cestou J. Kubery, tehdejšího předsedy Senátu, na Tchaj-wan.

Číně ani Pražskému hradu se nelíbilo, že Kubera i přes četná „varování“ na cestě trval. Během schůzky s prezidentem Zemanem mu byl tedy předán výhružný dopis od Číňanů, ke kterému se Hrad připojil. Později byl se Zemanem na společném obědě, a po návratu z něj mu bylo doma velmi nevolno a zvracel. Jaroslav Kubera zemřel 20. ledna 2020, údajně na infarkt myokardu. Podivné však je, že trvalo téměř 4 měsíce, než jeho rodina obdržela pitevní zprávu, kde se infarkt potvrzuje. Cestu poté uskutečnil jeho nástupce, Miloš Vystrčil.

Jelikož lidé měli opatření dost, vláda se je rozhodla zmírnit. Proč tomu tak ovšem bylo mi stále vrtá hlavou. To by si pak jeden myslel, že opatření jsou vydávána, jak se volebním preferencím zlíbí. Zástupci lidu, papaláši a poslanci však došli ke zjištění, že když jsou dána tvrdá opatření, počet nově nakažených klesá, ovšem když jsou opatření volnější, počet nově nakažených stoupá. To mi připomíná revoluční terminologii ze slavného seriálu z fotbalového prostředí Okresní přebor - „Čím víc gólů dáme, tím víc bodů máme“. Vláda však ‚‚nepacká” vedení malého fotbalového klubu, nýbrž celé země v době krize.

Otřesná komunikace vlády v době krize hrála do karet oblíbenosti opozičního poslance Dominika Feriho, který na svém instagramovém profilu informoval téměř o všem, co se měnilo, o čem se hlasovalo, co kdo komu... Zkrátka mladá generace má místo televizního vysílání žlutý vykřičník. Není tedy divu, že díky přehlednosti informací dosáhl Feri již jednoho milionu sledujících, a je prvním politikem, kterému se to podařilo.

Na podzim tedy nastala rošáda ministrů zdravotnictví, počínaje rezignací toho prvního, Adama Vojtěcha, oznámené veřejnosti 21. 9. 2020.

Po něm přišel nejkontroverznější z nich, muž jménem Roman Prymula, dosavadní Vojtěchův náměstek. Ten si také dříve (17. června 2020) založil živnost mimo jiné na výrobu roušek. Na veřejnosti však uvedl následující: Dezinfekci ani roušky vyrábět nehodlám. Nepřipadá to v úvahu.

Později vyšlo najevo, že Prymulova dcera Karolína je vlastníkem firmy Medimun, jež obdržela loni státní dotaci 650 000 korun na nákup technologií k výrobě desinfekce. Nutno dodat, že firma dotaci získala v době, kdy byl Prymula vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. A za zásluhy o stát (=firmu?) obdržel 28. října 2020 dokonce Řád bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání. Necelý týden předtím byl reportéry deníku Blesk.cz viděn a vyfocen na Pražském Vyšehradě před restaurací Rio, kam dorazil na schůzku s Jaroslavem Faltýnkem.

Já jsem poprosil pana ministra Prymulu, až bude mít chvilku čas, abychom se potkali, aby mě informoval jako předsedu klubu o aktuální situaci a současně mi vysvětlil tu otázku zahraniční mise lékařů z Ameriky, protože to bude muset schvalovat Poslanecká sněmovna. Potkali jsme se ve středu večer v uzavřené restauraci, v salonku, kde jsme tyto věci prodiskutovali u kafe, a to je všechno, okomentoval celou situaci Faltýnek. Proč však kvůli takovým záležitostem porušili vlastní nařízení zůstává záhadou.

Celá tato situace vyústila v diskusi, zda by měl zůstat a následné jmenování nového ministra Jana Blatného do funkce. Pikantností je, že Jan Blatný je signatářem petice Chvilka pro rezignaci, jež požadovala okamžitou demisi jeho současného šéfa premiéra Andreje Babiše. Nejdříve odmítal ministr situaci komentovat, po zjištění že podpis byl ověřen přes Blatného e-mail později podpis přiznal. Slovy F. R. Čecha - držel pero, ale nepodepsal ji. Následně již nebyl spojován s další kauzou, kromě fotografie s protagonisty vládního Tik Tok účtu. Na něm měla vlastními slovy bojovat proti dezinformacím dvojice Anna Šulcová a Jan Gulab. Ale z projektu po kritice veřejnosti k výši dotace 500 000 korun na jeho propagaci ustoupili.

Měsíc se s měsícem sešel, a jsme zde, v únoru 2021, čekajíc na zlepšení situace. Jelikož ti, kteří měli přijít nepřišli, ti kteří měli odejít zůstali a my se stále potácíme mezi elitou” ve statistice počtu případů na jeden milion obyvatel.

Jak nás tedy změní Covid? Kdy dojde k očkování obyvatel? Vrátíme se po vakcinaci k normálním životům?

Není zatím jasné, jak budou probíhat maturity či přijímačky, jestli se letos dočkáme mistrovství světa v hokeji, či zda dostane ekonomika za pět let od dnešní rozhazovačnosti ‚‚flákanec”... Jisté však je, že při volbách do poslanecké sněmovny 2021 se ukáže, jak hodnotí působení vlády v době krize občané, a zda nás následující vláda nepovede do krize další.