Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Covidová planeta vs studenti

Jana Hodboďová, https://www.gjp-me.cz/

Covid rozhodně poznamenal životy nás všech a budeme na to vzpomínat ještě dlouho.

Celá tato situace pro nás, studenty základních, středních i vysokých škol, přišla zcela nečekaně. Jeden den jsme bez omezení chodili do školy a potkávali se s našimi přáteli a druhý den jsme náhle zůstali doma a byli jsme odkázáni na distanční výuku.

Online výuka byla pro některé z nás oříškem, ale větší potíže s tím museli mít učitelé a já je obdivuji, že to zvládli tak rychle zorganizovat, aby to bylo pro všechny příjemnější. Kdo neuměl s počítačem, musel se to rychle naučit, jinak by byl v této době naprosto odepsaný.

Když se v březnu uzavřely školy, nedokázala jsem si představit, a nebyla jsem jediná, že bychom doma zůstali déle než měsíc. Přišlo mi nemožné všechno zavřít a nechat nás doma. Ovšem přesně to se stalo, doma jsme zůstali mnohem déle, než si kdokoliv z nás dokázal představit.

Skončil školní rok a nastaly letní prázdniny. Jako by se Covid přestal řešit a já o něm za celé dva měsíce neslyšela ani slovo. I přes to bylo na všech vidět, že nás to poznamenalo. Všichni se víc báli a pořád nám někde v hlavě blikala kontrolka, že se to může kdykoliv vrátit.

S podzimem kromě nového školního roku přišla i další vlna koronaviru a já si s hrůzou uvědomila, že se celý můj život nezvratně mění a už nikdy to nebude jako dřív. Je hrozné si uvědomit, že minimálně v několika následujících letech budeme žít s tíživým pocitem, že to může přijít znovu, že ze dne na den skončíme opět doma a bude se to opakovat.

Když se zamyslím, je tady několik typů studentů. Některým z nás vadila karanténa už od začátku a chtěli se vrátit do školy. Já patřila do té druhé skupiny, které to nevadilo a ocenila to. Ať už jsem patřila do jakékoliv skupiny, nyní si už většina studentů přeje se vrátit do školy a žít svůj život před Covidem, ale každý si uvědomuje, že to stejné už prostě nebude.

Ovšem koronavirus nepřinesl jen to špatné, studenti využili toho, že mají volný čas a naučili se ho využívat jinak, než sociálními sítěmi, což muselo potěšit hlavně naše rodiče. Zároveň to neprospělo jen studentům, ale příroda měla čas si částečně oddechnout od zátěže. Mohli bychom si odnést hodně dobrých návyků, jako třeba trávit více času s blízkými, více chodit ven a taky přišlo uvědomění, že některé věci ve svém životě nepotřebujeme.

Nikdo z nás netuší, jak dlouho to potrvá a jak moc to změní svět, pro mě je teď nepředstavitelné se vrátit zpět do školy, stejně jako na začátku bylo nepředstavitelné zůstat doma. Možná nás to všechny překvapí a svět se změní k lepšímu a budeme si více vážit maličkostí, které jsme doteď brali jako samozřejmost.

V této době nám nezbývá nic jiného, než mít pozitivní myšlení a negativní testy na Covid.