Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


COVID změní naše životy v každé oblasti

Kristian Jilg, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Uherský Brod

COVID změní naše životy v každé oblasti. Proto vypíchnu jen několik z nich.

Školství – které se během pandemie změnilo asi nejvíce a to až tak, že došlo k úpravě školského zákona kde nalezneme větu: "Zákon č. 349/2020 Sb. ukládá dětem povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné školní docházky". Ale vydrží školství šoková změna, která nahnala žáky z lavic za monitor, mikrofon a často i kameru? Pokud se ve školském zákoně nezmění už nic jiného, tak se po době covidové vrátíme zpět tam, odkud nás na jaře roku 2020 vyhnali: do starých známých lavic a tříd, a ona výše zmiňovaná věta ze školského zákona zůstane památníkem této doby.

Cestovní ruch – tuto oblast nezasáhla řada změn, ale spíš dostala téměř smrtící ránu v podobě vládních restrikcí a opatření. Jedná se o jednu z mála oblastí, kterou do online prostoru přesunout nejde. Přes internet na dovolenou či na hory jet prostě nejde, a tak není divu, že spolu se školstvím vyhlíží konec pandemie a společně sdílí touhu vrátit se do doby před pandemii.

Pracovní život – oblast která zajímá hlavně ty jenž si peníze na živobytí vydělávají prací. Nejvíce změny pocítili ti, kteří chtěli nebo byli donuceni jít na home office. Nejméně ti, co začali nosit roušky na pracovišti a někteří vůbec. Od současného stavu se budou odvíjet i změny po konci této doby Covidu. Home office se stane v některých oblastech standardem, nebo rovnocenným oproti práci na pracovišti. Ty, které pandemie nezasáhla v oblasti pracovní činnosti, nemohou očekávat změny v budoucnosti díky Covidu. Nelze opomenout ani ty kteří o práci přišli, anebo přijdou. Jim se totiž změní nejen pracovní život, ale život celkově.

Společenský život – hlavní změna bude v sociálním kontaktu, který bude i po konci pandemie ve stále větší míře v online prostoru. Virtuálně budeme moct i s přáteli či rodinou navštívit muzea, galerie, nebo nejrůznější výstavy. Ve formě streamu zhlédneme divadelní představení. Růst budou i online platformy pro šíření filmů & seriálů, jak ty legální, tak i ty nelegální. Tohle vše neznamená, že přestaneme opouštět pohodlí našich domovů. To snad naučí českou společnost platit za obsah na internetu, protože něco jako právo na seriál, na článek, na koncert atd. prostě neexistuje.

Závěrem lze jen dodat, že při krizi se mluví o spoustě změn, ale jen pár se jich skutečně zavede.