Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Svět po pandemii

Kristina Lukášová, https://www.oavin.cz/

Skončí to někdy? Otázka, kterou si každý z nás alespoň jednou položil. Nikdo jsme totiž nečekali, že pandemie bude trvat tak dlouho. Lidé přicházejí o práci, ztrácí osobní kontakt s blízkými, nemohou jít za kulturou a spousta dalších zákazů neustále přibývá. Pro nikoho z nás to není jednoduché. Ale jak to bude vůbec vypadat, až tohle všechno skončí. Vrátí se vše do stavu, který byl před pandemií nebo bude vše úplně jinak?

Osobně si myslím, že se leccos změní. Výhodou by mohl být velký pokrok v online sféře, ať už v zaměstnání, tak i u starší generace, která se právě díky této době, kdy jí v podstatě nic nezbývalo, naučila zacházet s online sítěmi, jelikož si to donedávna ani nevyzkoušela a to právě z důvodu, že to pro ní nebylo nutné.

Avšak pandemie bude mít spíše špatný dopad na svět. Velký problém určitě nastane ve vzdělání, které je přece po celou dobu nahrazeno online výukou, ale ta není dostačující. Budeme snad nevzdělaní? Neumím si představit, jak to bude vypadat, až studenti z odborných škol s minimální praxí půjdou do zaměstnání nebo jak se třeba vyřeší krize v konkrétních státech, která se podle všeho bude ještě zvyšovat. Určitě se zhorší i verbální komunikace mezi lidmi, jelikož po většinu času během pandemie bychom měli být zavřený doma.

Co přijde dál? Už přes rok žijeme v době, kdy si neustále klademe nejrůznější otázky a bohužel ani v tuto chvíli nám na ně není zatím nikdo schopen odpovědět...