Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Život by byl nudný, kdyby nám pořád vše jen vycházelo

Kristýna Janíková, Střední zdravotnická škola Kroměříž

Co změní Covid?

Tahle doba je pro všechny určitě těžká, jak po fyzické, tak i psychické stránce. Tahle pandemie nám některým přinesla do života spoustu problémů, ale i zkušeností. Možná už bylo na čase, aby nám konečně něco sundalo ty pomyslné růžové brýle a roztříštilo je na stovky malých kousků, které budeme muset postupem času lepit zpět.

Od doby vzniku téhle pandemie jsme udělali už spoustu kroků k lepšímu, ale je nám jasné, že covid-19 nám už nikdy nezmizí z životů. Už se ho nezbavíme. Bude těžké se vrátit k životu před pandemií a nikdy už to nebude tak, jako předtím. V mnohých to zanechalo spoustu bolesti, utrpení a nebo naopak to někomu přineslo do života štěstí. Já sama v okolí mám lidi, kteří zemřeli na tuhle nemoc nebo nemůžou vycházet z domu dokud nenajdou vhodného dárce, protože kdyby se nakazili, tak by to jejich srdce nemuselo zvládnout.

Covid nám toho spoustu vzal, ale zato nám něco málo do života dal. Až se to všechno uklidní, budu si obyčejných věcí mnohem víc vážit. Nakupování, fotbalové zápasy, návštěva obchodů bez košíků apod. Tohle bude pro mě obří dar. Kdysi nepřipadalo v úvahu, aby dívka studovala a já nikdy nechápala, proč po tom tak toužily. Teď tomu rozumím. Dala bych cokoliv, jen abych se mohla vrátit zpět ke svému normálnímu středoškolskému životu. Dlouho jsem nechápala, jak se to mohlo všechno takhle rychle zvrtnout.

Ale upřímně... Život by byl nudný, kdyby nám pořád vše jen vycházelo a svět by byl jako v pohádce. V knize by nás taky nebavilo číst několik stránek pořád o tom samém.