Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Čas ukáže

Lenka Špačková, https://www.hotelovkafren.cz/

Ačkoliv mezi námi vždy byly nemoci, nikdy se nedá říct, že jsou lidé připraveni na to, když k nám zavítá nemile nějaká, o které lidé neví. Nové nemoci jsou jako noví přátelé, nikdy nevíme co od nich očekávat, jak dlouho tady s námi budou a hlavně, jak s nimi nakládat. Tím nemám namysli, že seznámení s novými přáteli má stejnou váhu jako celosvětová pandemie. To v žádném případě. Je to něco nového pro všechny z nás, jak pro doktory, tak i pro mě studentku střední školy. Zaměřím se tedy na to, v čem nás covid změnil nebo změní.

Láska, vždy tady mezi námi byla a taky tady vždy bude. Je v každém z nás. U každého se projevuje jiným způsobem, a proto jsme každý tak jedinečný. Dávat a dostávat lásku byla vždy pro všechny samozřejmost, ale upřímně si myslím, že až v této situaci nebo v jiných závažných situacích si lidé uvědomí, jak moc důležitá láska je.

Přátelství, nemyslím jen mezi kamarády, mluvím o přátelstvím mezi rodinou, přítelem/přítelkyní, domácím mazlíčkem, anebo třeba mezi osobou, kterou jsme se báli oslovit. Dění mezi námi, nás donutilo vážit si svých blízkých, seznamovat se a neřešit nepodstatné záležitosti každodenního života.

Vděk, jedna z nejpodstatnějších věcí společnosti. Mnozí lidé si takovou věc neuvědomovali. Díky pandemii už teď vděčíme za každou maličkost, kterou jsme vždy přehlíželi. Můžeme být vděční za to, že o nás zdravotníci tak pečují a pečovat budou. Vždyť díky nim můžeme být vděční za další příležitosti.

Čas, nebojím se říct, že je to jedna ze zásadních věcí, co v životě máme a mnozí lidé si toho nevážili nebo na to nedbali. Nikdy nevíme, jak dlouho na tomto světe budeme, a proto si myslím, že díky covidu si lidé uvědomili, jak moc je důležitý čas v životě každého z nás.

Tato velmi nepříjemná nemoc nám hodně vzala, ale také nám hodně dala. Otevřela nám oči, abychom se zamysleli každý nad sebou, jak ten život půjde dál. Myslím si, že každý si teď bude vážit toho, co má a hlavně toho, co má kolem sebe, lásku a přátelství. V neposlední řadě taky času a vděku za to, že na tomto, sice bláznivém světe, se vyplatí žít.