Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Kdy to vlastně všechno skončí?

Michaela Marešová, https://www.gjj.cz/

Život po pandemii

Psal se březen roku 2020 a my jsme se radovali, že nám kvůli pandemii zavírají školy. Těšili jsme se na týdenní, možná čtrnáctidenní prázdniny. Nikoho z nás by ani ve snu nenapadlo, že doma zůstaneme mnohem déle.

Svět jakoby se zastavil. Prázdné ulice, zavřené obchody, jindy rušné město se ponořilo do ticha. Každý z nás netrpělivě čekal, až bude konec. Teď tu sedíme, skoro o rok později, situace je stále stejná a nám nezbývá nic jiného než se ptát, kdy to vlastně všechno skončí a jak poté bude vypadat náš život. Život po pandemii.

První vlnou, která přijde, bude obviňování. Jako se po válce hledají a trestají její viníci, tak i v tomto případě proběhne vyšetřování, kdo vlastně koronavirus vypustil do světa. Státy budou obviňovat jeden druhý a požadovat, aby se už nikdy nic podobného neopakovalo. Je možné, že se bude také usilovat o větší transparentnost ze stran určitých (hlavně asijských) zemí.

Obviňovat se bude ale také vnitrostátně. Většina kritiky bude cílena na vládu, která tuto krizi nezvládla. Zbytečné mlžení, nepřipravenost, nákup nekvalitního zboží z pochybných zdrojů, zmatenost, chaos, nedostatečná podpora či vysmívání se občanům do tváře porušováním vlastních nařízení.

Postupně se ale tento fenomén začne šířit i mezi prosté občany. Kvůli oslabené ekonomice se začne zdražovat a v návaznosti na to budou lidé naštvaní a podráždění. Bohužel, tento stav také poskytne výmluvu na skoro všechno po dalších několik desítek let. Proč stojí keříček rajčat padesát korun? Protože v roce 2020 byla pandemie koronaviru…

Výraznou proměnu by také mohlo zaznamenat školství. Nebudeme si nalhávat, že je jeho úroveň v České republice nějak extra vysoká. Místo efektivního využívání moderních technologií jsou tyto technologie zakazovány a jejich používání trestáno. S nástupem distanční výuky by se tento pohled mohl změnit. Žáci jsou v normální škole často přehlcováni naprosto zbytečnými informacemi, které se v internetovém prostředí musely vypustit, aby se učivo dalo zvládnout a stihnout. Dále by se také mohlo ve školách apelovat na zlepšení orientace na internetu, práci s kancelářským balíkem či vzájemnou spolupráci. Školství potřebuje reformu a já si myslím, že tato zkušenost by mohla být prvním krokem.

Duševní zdraví je ve společnosti často podceňováno. V této těžké době není snadné udržet se v pohodové náladě, když se váš život scvrkne do jedné místnosti a upadne do stereotypu. V takovém případě je důležité o svou psychiku pečovat. Ať už koupí čokolády, uvařením skvělého jídla, přečtením knihy, poslechem hudby nebo vyhledáním pomoci a podpory terapeutů a psychologů. Upřímně doufám, že se po takovéto zkušenosti začne dbát i na ni a lidé si začnou uvědomovat, že nemoc se nemusí projevit pouze na těle, ale i na duši.

V závěru bych ráda uvedla, že po skončení pandemie svět rozhodně nebude tak jako dřív. Čas nelze vrátit a stejně jako bylo třeba poučit se z konfliktů světových rozměrů, bude i nyní třeba vzít si z tohoto období ponaučení a nezapomenout tak snadno na situace, které jsme museli prožívat a nevzdat se. Bohužel, člověk má ale krátkou paměť…