Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


„Co koronavirus navždy změní a jak bude vypadat svět po něm?“

Nikola Škoulová, http://www.vlasimoa.cz/

Co změní covid?

Myslím, že tato otázka koluje hlavou většině z nás již nějaký čas. Přece jen rok je dlouhá doba a při každém spuštění televize, internetu nebo sociální sítě číst či poslouchat téměř to samé, je psychicky náročné. Na každého z nás to dopadlo, o tom není pochyb, ale zkusili jste si někdy položit otázku: „Co koronavirus navždy změní a jak bude vypadat svět po něm?“

I když mě napadá mnoho věcí, sama si ten svět zatím nedokážu představit. Myslím si, že stopu to určitě zanechá ve školství. Když si představím, jak u nás probíhala výuka v březnu minulého roku, kdy jsme některé předměty vůbec neměli, z jiných jsme jen dostávali úkoly, a jak probíhá teď, kdy je díky on-line hodinám probíhajícím dle rozvrhu naprosto srovnatelná s tou klasickou, byla by škoda, kdyby tato metoda utichla. Samozřejmě je to individuální, někomu to vůbec nevyhovuje, někdo je naopak spokojený a pro takové děti na základních školách to určitě není jednoduché, ty sociální kontakt potřebují a jejich potřeby nelze takto nahradit.

Dále se dle mého názoru omezí cestování a svět bude méně turistický. Létání letadlem již nebude tak dostupné, bude sice běžné, ale ne každý bude chtít utratit peníze za nelevnou letenku. Mnoho firem si rozmyslí, zda je nutné letět na otočku do cizí země jen kvůli pracovní schůzce, nebo jestli se raději sejdou on-line, i když na dálku.

Změní se asi i ekonomické chování lidí. Lidé omezí své výdaje za věci a služby, přenastaví své priority a nebudou si kupovat tolik věcí, které nutně nepotřebují nebo jim na nich tolik nezáleží.

Státy a jejich obyvatelé se také uzavřou více do sebe. Když ve 14. století přišel do Evropy mor, reagovali lidé ve městech a vesnicích izolací se od okolního světa a útočili na cizince. Myslím si, že i tentokrát budou mít lidé předsudky o lidech jiné komunity cestujících do jejich země.

To ale jistě není zdaleka vše, co koronavirus změní. Některé změny, které nás čekají, si možná ještě ani nedokážeme představit. Každý z nás jistě přemýšlí jaké to bude, až jednou pandemie skončí. Těšíme se na momenty, až se budeme moci sejít s celou rodinou, dát si večeři v restauraci, jít do kina nebo divadla, koupit si cokoliv, co potřebujeme, jet na dovolenou nebo prostě jen jít ulicí a vidět úsměvy lidí, které jsou momentálně zakryté rouškou.

Uvědomujeme si, že bychom si vážili věcí, které pro nás byly dříve běžné, upínáme se k lepším myšlenkám a přemýšlíme nad světlými zítřky. Ačkoliv to na každého z nás působí jinak, možná je to důvod, proč se z toho většina z nás ještě nezbláznila, protože v každém z nás je naděje, že svět bude jednou v pořádku.