Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Chraňme se. Poražme covid.

Rozálie Kotasová, https://sposdk.cz

Chtěla bych, aby sis tuto otázku důkladně prohlédl. Co vidíš? Mhm.

Faktem je, že tuhle otázku, stejně jako celkovou pandemii vnímáme jinak. Někteří si přijdou nenakazitelní, některým z nás naopak vzala člena rodiny, nebo kamaráda. Tuto otázku si lze vyložit dvěma způsoby.

Co změní covid? Jednoznačná odpověď na tuto otázku by zněla: My. My jsme jediní, kdo mohou změnit covid. Kdo mohou ovlivnit vývoj pandemie pomocí dodržování velmi důležitých opatření. My jsme ti, kteří mohou obrátit pandemii naruby a odpudit ten virus za nás. Nejhorší co dnes děláme je, že si řekneme "Jeden člověk stejně nic nezmění."

Když si tuhle větu řekněme všichni, pouze to všechno zhoršíme. Na tvém hlasu přece taky záleží, ať už jde o volby, o práci v týmu, nebo právě o covid. Nezůstaň v davu. Vystup z něj, vydezinfikuj si ruce, sundej si roušku a pomož zachránit další statisíce lidských životů.

Ale toto není jediná forma, ve které se dá odpovědět na tuto otázku. Co změní covid? Tohle bude asi odpověď, která se po mně původně chtěla, jelikož se zde jedná o naší budoucnost. Nebudu zde vyjmenovávat, co všechno by mohl změnit covid po fyzické stránce, to bych musela použít galony barvy na vlasy. 

Chci zmínit hlavně to, co se v člověku změní vnitřně. Protože skrz všechen ten stres, nejen lidské fyzické zdraví je pod útokem. Jde z velké části i o psychické zdraví. Moc se o tom nemluví, jen co je pravda. O tom, jak je student střední školy nucen vstát a sedět u notebooku celý den až do noci, aby stihl dodělat domácí úkol, kterému vůbec nerozumí, do termínu. Jak poslouchá, když se v noci jeho rodiče po příchodu z nelegálně otevřené hospody hádají. Dnes už člověk ani neví, jestli se cítí více sám když je opravdu sám, nebo když je v on-line hovoru s přáteli.

Všichni se jen modlíme, kdy to všechno skončí. Jen si vzpomeň. Jak ti tvoji prarodiče opakovali, že jsi stále u počítače a hraješ hry, i přesto, že bys venku měl s přáteli kopat do míče. Dnes jsou rádi, že jsi doma. Přemýšlíš, jaké to bude pak? Budou ze strachu radši, když zůstaneš doma, nebo tě vážně pustí?

Nikdo nevíme, co bude. Ale ať to bude jakkoliv, pamatujme si, že vždy může být hůř. Buďme rádi za to, co máme. Chraňme se. Poražme covid.