Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Jak se změní svět po globální pandemii?

Štěpán Hartl, https://www.vospspgs.cz/

Jmenuji se Štěpán Hartl, je mi 19 let a chodím na střední pedagogickou školu v Litomyšli. Jsem ve třetím ročníku.

Spousta lidí žije takzvaně na „autopilota“. Děláme věci rutinně a je pro nás čím dál obtížnější těšit se z maličkostí. Neděkujeme za východ Slunce, nejsme vděční, že můžeme dýchat, slyšet, vidět atd. Velká většina lidí, jak dospělých, tak dětí, se těší na víkend, až nebudou muset trávit čas ve škole či v práci.

Denně slýchám od lidí, co všechno „musí“ stihnout. Musí studovat, aby to „někam dotáhli“. Musí se malovat a chodit na plastiky, aby „byli krásnější“. Myslím si, že kdyby někdo pozoroval lidstvo ze shora, tak se pěkně zasměje. Dnešní doba nabízí takřka neomezené možnosti a nebojím se říct, že žijeme v nejlepší době, která tu kdy byla. Zdá se mi, že lidstvo je celkem zhýčkané a navzájem si závidíme, nejsme sami sebou, nežijeme v lásce. Neříkám, že to platí stejně na všechny, ale rozhodně na většinu lidí na světě. Vypalujeme pralesy, hubíme zvířata, používáme víc chemie než přírody. Honíme se za iluzí.

Věřím, že jedním z důvodů globální pandemie je právě naše globální úroveň vědomí. Lidé dostali obrovskou příležitost zamyslet se sami nad sebou, zamyslet se nad svými sny a cíli, zpozorovat, co jim vlastně dělá radost. Naskytla se nám možnost vypnout, zastavit se a konečně začít žít podle svých představ. Už neexistují výmluvy jako „nemám na to čas“. Když skončí karanténa a my se nikam neposuneme a vrátíme se do zajetých kolejí plných stížností, znamená to, že nám pravděpodobně chybí disciplína a sebekázeň. Také si myslím, že je čas, uvědomit si, že za nás nikdo nic neudělá. Rodiče, kamarádi a ani vláda nám nezaručí lepší život. Vše je v nás. Je čas, to všechno objevit.

Myslím si a doufám, že po pandemii lidé osobnostně povyrostou. Věřím, že si začneme vážit kontaktu s blízkými lidmi, budeme vděčni za svoji práci, za možnost cestovat… A tak podobně. Omezíme pomlouvání a začneme si přát jen to dobré. Bylo by to krásné. Opravdu si myslím, že něco takového se stát může. Začneme vnímat přírodu a planetu Zemi jako dar, o který bychom se měli co nejlépe starat.

Další věcí jsou virtuální peníze. Digitalizace přináší nové technologie a zlehčování transakcí. Už dlouho spoustu lidí platí pouze mobilem či kartou. Nyní se spousta lidí bojí platit mincemi, a to nahrává do karet právě kryptoměnám. Je tedy možné, že se fyzické peníze úplně vytratí. Celé mi to připadá trochu jako sci-fi, které je odněkud řízeno. Vše do sebe krásně zapadá.

Mám ten pocit, že toto všechno je tak nějak v procesu a opravdu se k něčemu takovému blížíme. Možná se to nepovede hned první den, kdy se znovu otevřou hranice. Ale věřím, že tato doba je začátkem něčeho nového. Jsem si jist, že stejné už to nikdy nebude. Nevrátíme se do absolutně totožného koloběhu života. Nyní totiž mnoho lidí zjišťuje, že to jde i jinak a začnou hledat příležitosti. Ovšem, co nového přijde, nikdo neví. A jak byste si vůbec vy představovali ideální budoucnost?