Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Změní se život po skončení koronavirové situace?

Tereza Pytlíková, http://www.vlasimoa.cz/

„Co se stane po skončení koronavirové situace?“ Tuto otázku si pokládá spousta lidí. Nikdo neví, co se přesně stane a jestli se vůbec něco stane. Každý člověk na to má jiný názor, studenti, rodiče, důchodci nebo i naši politici.

Můj názor je takový, že svět kolem nás se určitě změní. Ekonomika poklesne a naopak vzroste počet lidí, kteří začnou pracovat z domova.

V současné době mají velký problém s prací hlavně podnikatelé. Je těžké si vydělávat, když jejich hlavní příjem jde z chodu restaurací, kaváren nebo z nehtových salónů a kadeřnictví. Proto si myslím, že většina z nich bude hledat další alternativu vydělávání, což znamená, že většina mladých lidí už se nepohrne do podnikání a radši bude pracovat ve firmách, kde vědí, že když přijde nějaká další takováhle situace, budou mít stálý příjem pořád.

Já osobně bych nechtěla pracovat na homeoffice. Pro mě je důležitý kontakt s lidmi, a tak tuto situaci prožívám velmi těžce. Každopádně si myslím, že nejhorší v této situaci je psychika lidí. Vzrostl počet sebevražd, domácího násilí a také závislost na alkoholu. Způsobeno je to hlavně tím, že lidé se nemohou setkávat na různých zábavách, akcích, nemohou chodit do restaurací, kaváren, jezdit na dovolené anebo se jen vidět s přáteli.

Nemyslím si, že po skončení této situace bude vše, jako bylo dříve. Lidé budou chodit stále k lékaři v rouškách, i když je bude jen bolet v krku. Také se budou bát, když vedle nich někdo zakašle nebo si jen kýchne. Na druhou stranu si myslím, že svět bude lepší, veselejší už jen díky tomu, že se budeme moci setkávat s našimi blízkými a užívat si zábavu, kterou nám tento svět umožňuje.