Co změní Covid?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol
Vyhrajte iPhone, neomezená data nebo školní stipendium na špičkové novinářské škole!

Známe vítěze!

Do finále soutěže “Co změní covid” se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem info.cz. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze.

První místo

Lukáš Květoň za video, v němž využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

Druhé místo

Maxmilián Tvrdík za speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru.

Třetí místo

Eliška Nováková s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr.

Čestné uznání

Porota se po dlouhé diskusi rozhodla ocenit uznáním a chytrým telefonem od partnera soutěže, společnosti T-Mobile, ještě další autory, jejichž příspěvky se sice neumístily na "medailových pozicích", ale zaslouží si být zmíněny. Její uznání dostávají Johana Sedláková, Michal Bělovský, Kristýna Šeděnková, Barbora Cabalková s Vojtěchem Bogdánym a Filipa Janoušková.

Gratulujeme


Život každého z nás se od základů obrátil naruby

Veronika Štrynclová, https://spgsfuturum.cz/

Téměř rok sužuje celý svět pandemie Covidu19. Lidé se uzavřeli ve svých domovech, omezili zejména své sociální kontakty a ti, jejichž profese to umožňuje, pracují z domova. Vlády zavádějí všemožná krizová opatření. A my, studenti základních, středních a vysokých škol se pilně vzděláváme za obrazovkami našich počítačů. Nebo se tak aspoň tváříme.

Necelý rok od chvíle, kdy se život každého z nás od základů obrátil naruby. Museli jsme se vzdát svých snů, opatřit si dostatek ochranných pomůcek a dezinfekce a naše aktivity se omezily na obstarávání stravy a základních pomůcek nutných k životu. Lidé takhle dokážou nějakou dobu přežívat, ale ne navždy.

Až tahle pandemie přejde, lidé se budou snažit navrátit život co nejvíce do starých kolejí. Začnou znovu snít a své sny si plnit. Opět se budou setkávat se svými přáteli, jezdit na dovolené, poznávat nová místa a jejich kultury. Život půjde dál.

Ale nic nebude jako před pandemií, lidé se přizpůsobí, ale nikdy nezapomenou. Mnozí si budou své znovunabyté svobody vážit a využijí podstatně víc příležitostí, než využili před pandemií. Ti, kterým Covid vzal někoho z příbuzných, si budou více vážit života.

Myslet si, že pandemie nic nemění je naivní. Je to další zkouška v našich životech a přináší cenné zkušenosti.